Anasayfa »  TERSANE  » Emre Şandan/ Sarp Yachts Tersane Müdürü ve Antalya Serbest Bölge İş Adamları Derneği Başkanı Neden yat yapıyoruz?

Emre Şandan/ Sarp Yachts Tersane Müdürü ve Antalya Serbest Bölge İş Adamları Derneği Başkanı Neden yat yapıyoruz?


Türk tersaneleri ve dünyadaki diğer tersanelere baktığımızda markaların neler yaptığını biliyoruz. En iyi yatları yapıyoruz. Nasıl yapıyoruz?  En iyi teknolojiyle ve en iyi insan kaynaklarını kullanarak.  Yat sektörün ne yaptığını ilişkin bilgilere ulaşabiliriz. Nasıl yaptığına ilişkin bilgilerin de yüzde 60’ını ulaşmak mümkün oluyor. Ama neden yat yapıldığına ilişkin sorunun cevabını bulamıyoruz. Bu sorunun cevabını eğer verebilirsek, neden, nasıl ve ne yaptığımıza ilişkin daha sağlıklı bilgilere sahip olabilir. Biz Sarp Yat olarak yat üretimine böyle yaklaşıyoruz.

 

Sektör 2000 ile 2006 yılları arasında çok ciddi bir gelişme sergiledi. Bu dönemde açıkçası ne yapsanız satılıyordu. Kalitenin bugün ki kadar önemi yoktu, tersaneler ne yapsa alıcı buluyordu.  2006 yılından sonra sektör yavaş yavaş doygunluğa ulaşmaya başladı. Müşteriler artık yat alırken yatları sorgulamaya başladı. 2010 yılına gelirken Amerika’daki krizle birlikte piyasa artık üreticilerin elinden parayı elinde tutan alıcıların eline geçti. Sektör sürekli büyüyordu ama müşteriler ne yazık ki o kadar büyümedi.

 Dünyada 486 tane aktif tersane olduğu görülüyor. Yaklaşık 800 adet inşa aşamasında olan yat var.  Yani her tersaneye iki yat düşüyor olması lazım. Ama Avrupa’ya baktığınızda Hollanda’da Feadship’de 16 tane proje var. Bu 7 tersanede iş olmadığını gösteriyor.

 

Neden yat yapıyoruz?

Sarp Yat, insanlara müşterilerine gelecekteki, denizdeki yansımalarını yapıyor. Onlara bir hayat bir hayal sunuyor. Biz sadece yat yapmıyoruz, çünkü herkes yat yapabiliyor, farklı bir şeyler yapmanız lazım.

 Bunu nasıl yaparsanız?

Bir, en iyi teknolojiyi kullanıp, bunu anlayabilecek vizyondakilerlerle çalışırsınız, iki; tutku ve aşkla işini yaparsanız. Üç, en iyi yatı yapmaya çalışırsınız. Eğer bu vizyonu koyabilirseniz başarabilirsiniz.

 Çünkü bütün sektörlerde, endüstrilerde darboğaza giriliyor. Bu sarsıntıdan çıkacak firma sayısı Türkiye yat sektöründe üçü-beşi geçmeyebilir. En iyisi olmak için çalışmalısınız Ama Türkiye’deki değil, dünyadaki en iyi olmak için çalışmalısınız.  Bunu başaramayabilirsiniz ama hedefiniz bu olmalı.

Neden yat yapıyorsunuz sorusunu cevaplandıracak yeni yaklaşımlar, konseptler geliştirmemiz gerekiyor.