Anasayfa »  GÜNCEL DÜNYA  » Amels ilk hibrit süperyatını teslim etti

Amels ilk hibrit süperyatını teslim etti


Tersanenin 2014 yılında başlattığı Ar-Ge programı çevresinde inşa edilen 188 serisindeki 57,7 metre boyundaki Volpini 2 isimli süperyat, sahibi adına SYM Superyacht Management temsilcisi Ben Young tarafından, yapımı denetlenerek teslim alındı Yatın dış tasarımı Tim Heywood, iç tasarımı ise Reymond Langton tasarım stüdyosu tarafından gerçekleştirildi. 

Tersane 2015 Monako Yat Fuarı'nda  Amels Limited Editions 188 serisini tanıtmıştı.  Volpini 2,   2007 yılında ilk gövde 171 Deniki'nin suya inmesinden sonra teslim edilen sekizinci gövde. 10,6 metre genişlik, 970GT'ye izin veren, geniş iç hacme sahip. 80 metrekarelik master kabin dışındaki köprü güvertesinde bir VIP kabin, iki çift ve iki ikiz olmak üzere altı kabin 12 misafir  ağırlayabilir. Yat 13 kişilik personeli barındırabiliyor.

 

Amels Tasarım Müdürü Hans Konings, tasarımına giren teknoloji yeniliklerinden gurur duyduklarını,  yatın tasarımının Amels için önemli bir kilometre taşı olduğunu söylüyor.Yerden tasarruf edilmesini sağlayan teknenin merkezindeki yeni payanda sistemi, korkulukları dışa doğru yönlendirerek güvertelerin daha keskin görünmesini sağlanması ve ışıktan daha fazla yararlanma sağlayan kıç kapıya eklenen pencerelerle Volpini 2’nin tasarımında öne çıkan detaylar.

 

Amels, Volpini 2 süperyatın tasarımında Tim Heywood ile işbirliği yaptı. Tamamen özel tasarlanan iç mekânı ise, sahibinin talebi doğrultusunda Reymond Langton tarafından dekore edildi. Klasik ve çağdaş tasarımı harmanlayan iç tasarımda sıcak motifler öne çıkıyor.  Amels 188'de bir spor salonu, sauna ve hamam dâhil olmak üzere, dört güverte üzerinde yer alan 30 metrekarelik geniş bir plaj kulübü yer alıyor.

 

Volpini 2’nin,  Amels’in hibrid santrali ve atık ısı geri kazanım sistemlerini sayesinde üç yıllık bir sürede 150 bir Euro'luk yatırım getirisi sağlaması öngörülüyor.  4,500 deniz miliyle transatlantik seyir aralığına sahip süperyatı, 13 knot seyir hızına, 15 knot ise en yüksek hıza sahip.  Amels, 2021 yılında teslim edilmek üzere 78 metrelik bir proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.