Anasayfa »  ETKİNLİK  » Design Et Al’de Numarine ve Mengi Yay ödül aldı

Design Et Al’de Numarine ve Mengi Yay ödül aldı


Dünyanın önde gelen tasarım dergilerinden Design Et Al tarafından düzenlenen 2018 International Yacht & Aviation Awards’da (Uluslararası Yat ve Havacılık Ödülleri)  ödüller sahiplerini buldu. Design Et Al, her yıl dünyanın en iyi tasarımlarını seçerek ödüllendiriyor. Uluslararası Tasarım ve Mimarlık Ödülleri'nin amacı,  tasarımcılar, mimarlar ve geliştiricilerin çalışmalarını sergilemek için bir fırsat yaratmak. Dünyanın her yerinden yılda 200'den fazla tasarım şirketi, projeleriyle yarışmaya katılıyor.  Venedik’te “Lux et al “ ve “Design et al “  ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyonda Numarine ve Mengi Yay ödül kazananlar arasında yer aldı.

 

Motoryat İç Tasarım Ödülü: Numarine 32 XP / Esra Kazmirci

 Numarine’nin 2017 yılında teslim ettiği, iç tasarımı Esra Kazmirci, dış tasarımı Can Yalman’a ait 30XP modeli, iç tasarım uygulamasıyla motoryat kategorisinde birincilik ödülü aldı.

 

Esra Kazmirci kişisel stili ile, tekne sahiplerinin taleplerini göz önünde bulundurarak heyecan verici, konforlu ve zarif bir iç mekan yaratmış.  Fonksiyonellik, estetik ve tekne sahiplerinin yaşam tarzlarına uygunluk,  tasarım sürecine yön veren kriterler olarak öne çıkıyor. Kazmirci, mekânın insanı kavraması, kendini evinizde hissettirmesi için uyumlu renklerle dingin bir iç mekân tasarlamış.  Tasarımda bazı kontrastların yanı sıra aksesuarlar da dengeli biçimde kullanılmış.  32 XP, işlevsellik, kalite, renk ve ışık dengesiyle yüzen bir eve benziyor. 

 

Barlı rahat bir plaj kulübü, büyük bir güverte ve güneşlenme terasına sahip,  çelik gövdeli, GRP üst yapılı yat,  beş kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Bolca dış mekânı sunan 32 XP, 12 kişiye konaklama imkânı sunuyor. 12 knot seyir hızında 3.000 millik bir menzile sahip.

 

 

25 - 40 Metre Motoryat Kategorisi Ödülü: Seleda/ Mengi Yay Yatçılık

Geçtiğimiz yıl 40 metrenin üzerinde Motoryat Ödül’ünde iç ve dış tasarımda Aquarius ile iki ödül alan Mengi Yay Yatçılık,  bu yıl da 27 metrelik motoryatı Seleda ile ödül aldı. 2016 yılında teslim edilen ve ahşap epoksi olarak inşa edilen Selada’nın dış tasarımı tersane, iç tasarımı ise yine Mengi Yay ve BTA Dizayn tarafından gerçekleştirildi.

 

Yarı deplasman 27 metrelik Seleda, iki adet 800 hp MAN motorlarla 14 knot seyir hızı,  17 knot maksimum hız sunuyor. 1 master, 1 VIP ve 2 misafir kabininde 8 kişi rahatça konaklayabilir. Ana kabin, özellikle kış aylarında tüm yıl boyunca kullanılabilen elektrikli şömine ile 25 m² geniş bir yerleşim alanı sunuyor. Ana güvertedeki 30 m²’lik konforlu salon, yemek veya güneşlenme alanlarını da barındırıyor. Geniş dış ve iç mekânları modern hatlarla birleştiren yat,  konukların deniz yüzeyine kendilerini daha yakın hissetmelerini sağlayan benzersiz pencere tasarımıyla da öne çıkıyor.

 

80 Metre Üstü Motoryat Ödülü:  Jubilee/  Oceanco 

2017'de teslim edilen Oceanco'nun 110 metrelik süperyatı Jubilee, büyüklüğü, tasarımı ve detayları ilgileri üstüne toplamıştı. İç tasarımda Sorgiovanni dış tasarımda Lobanov imzası bulunan Jubilee,  2 VIP,  10 double kabinde 70 yolcuya lüks yat deneyimi yaşatıyor. 26 kabinde kırk altı mürettebatı barındırıyor. Süperyatın dış tasarımı, otomobil mimarisi ile modern mimariyi birleştiriyor. Üst yapıdaki metalik mavi yatay çizgiler Jubilee'in profilini benzersiz kılıyor. İç mekân Avrupa ve Arap kültürünün bir karışımı ile hareketli Casablanca kentinden ilham alarak tasarlanmış.

 

40 Metre Üstü Motoryat Ödülü: Mangusta 165E – Da Vinci / Overmarine

İç Tasarım: Maxine Tissenbaum  Dış Tasarım: Stefano Righini / Overmarine

 

Yelkenli Yat Ödülü: Oceanis Yat 62 /Bénéteau

İç Mimar: Andreani Design  Dış Tasarım: Berret-Racoupeau Yat Tasarımı

 

Güverte Dizayn Ödülü: Muchos Mas/ Crescent Custom Yachts

İç ve Dış Tasarım: JQB Design

 

İç Tasarım - Yelkenli Yat Ödülü: Spiril Of The C’s / Mıchela Reverberı & Composıteworks

İç Tasarım: Michela Reverberi, Dış Tasarım: Mateo Petrillo & Raffaele Guzzi

 

50 Metre Üzeri Konsept Ödülü: Vitality 118m Theodoros Fotiadis Bespoke Design

İç ve Dış Tasarım: Theodoros Fotiadis 

 

50 Metre Altı Konsept Ödülü: MY 40 Metre/ Roberto Curtò Yat & Tasarım

Tasarım: Roberto Curtò