Anasayfa »  TERSANE  »  “Ahşap ve yelkenlide bir Proteksan olalım diye yola çıktık”

“Ahşap ve yelkenlide bir Proteksan olalım diye yola çıktık”


Yat üretiminde Türkiye’de az rastlanan yapım kalitesini,  iş kuralları, nitelikli çalışma ekibi, modern üretim tesisi gibi unsurlarla sağlayan Su Marine, geçen 10 yıllık sürede 5 yelkenli, 4 motoryat, 6 labstor olmak üzere 15 tekneyi suyla buluşturdu. Tekne üretiminde 40 yılı aşkın birikime sahip olan Kesgin ailesinin tekne yapımındaki ustalığı da üretim disiplinine dâhil eden tersane, 2007 yılında kişiye özel seçkin lüks yatlar yapmak üzere Ahmet Kesgin, Ronald Grünberg, Timothy Grünberg ve Göksen Körezlioğlu tarafından kurulmuş.

 

İtalya’da üretimi devam eden 105 metrelik bir yata tenderlar imal eden Su Marine, anahtar teslimi projeyi tam olarak uygulayan iş disipliniyle özellikle ahşap ve yelkenli tekne üretiminde iddialı. Teknelerinin sudaki ömrü boyunca her türlü bakımı ve sorunlarının çözümünü üstlenen tersane, bugüne kadar müşterilerinden hiçbir şikâyet almamış. Tersanede yapılan her işi yazılı bir kurala bağlayan Su Marine,  tüm üretimi projelendirip,  üretimi projeye uygun olarak gerçekleştiriyor.  Yapım sonrasında da suya inen teknedeki her parçanın ve ekipmanın yapım ve tedarik bilgilerini arşivleniyor. Teknelerde yaşanan sorunlar bu bilgilerle hızlı çözümleniyor. Su Marine,  tasarımın ve klâs kurumlarının öngördüğü can ve mal güvenliğini ilgilendiren konularda, taviz vermeyen tutumunu cesur biçimde hayata geçiriyor.

 

Yatlarının kalite ve güvenilirlik bakımından emsallerine göre üstün olması için tüm ahşap, mobilya, paslanmaz çelik ve boya/cila işlerini kendi bünyesinde gerçekleştiriyor. Üretim ve tasarım kalitesini ilk yelkenli yatı Roxane’a ile ortaya koyan tersane, bu yelkenliyle 2011 yılında Dünya Süperyat Ödülleri’nin finalistleri arasında yer aldı. En iyi tasarımcılar çalışan Su Marine teknelerinde, Tanju Kalaycıoğlu ve Rémi Tessier gibi dünyaca ünlü tasarımcıların imzaları bulunuyor.  Tersane en kaliteli malzemeleri dünyaca tanınmış tedarikçilerden temin edip, teknoloji, gelenek ve kaliteli işçiliği yat üretimine aktarıyor. 

Yaklaşık 60 kişilik bir ekiple çalışan tersanenin yönetim ekibindekilerin çoğu, yelkenci, yarışçı. İç mimar, gemi inşa, makine ve endüstri mühendislerinden oluşan denizci ve dünyayı yakından takip eden ekibin profili, üretimden müşteri ilişkilerine kadar pek çok şeye olumlu olarak yansıyor. Su Marine tesislerinde 8000 m2 büyüklüğünde, temiz, modern, dünya standartlarında bir atölye alanı bulunuyor. Tesiste ikisi boyu 45 metreye kadar olan, diğer ikisi ise 60 metreye kadar olan yatlar için ayrılmış toplam 4 büyük yat üretim bölümü mevcut. Tesiste ayrıca yönetim ve mühendislik ofis alanı, depo alanı, paslanmaz çelik atölyesi, iç doğrama atölyesi (mobilya imalathanesi) ve boyama tesisi yer alıyor.


Ofisinde görüştüğümüz Su Marine Firma Ortağı Göksen Körezlioğlu,  Su Marina’nın vizyonu, kuruluşu, iş ilkeleri, finans yapısı ve projeleri konusunda görüşlerini dergimizle paylaştı.

Haberin ayrıntıları Boat Turkey’in 1.sayısında yer alıyor.

 

https://online.flippingbook.com/view/290321/42-43/