Anasayfa »  GÜNCEL TÜRKİYE  » METYX iki önemli gelişmeyle büyümesini sürdürüyor

METYX iki önemli gelişmeyle büyümesini sürdürüyor


Telateks A.Ş’nin hızla büyüyen bölümü METYX Composites, büyemesinde iki önemli adımı birlikte gerçekleştiriyor. Macaristan'daki üretim tesislerini genişletmek için % 50 HIPA yatırım desteği alan METYX, Amerika’da üretime geçmeye hazırlanıyor. Macaristan'daki üretim tesislerini genişletmek için % 50 HIPA yatırım desteği alan METYX, Amerika’da üretime geçmek için Amerika’da Gaston County Ekonomik Kalkınma Komisyonu ile bir yatırım anlaşması yaptı. METYX Group, Macar Yatırım Teşvik Ajansı (HIPA) ile görüşerek Macaristan'daki üretim tesisini büyütmek üzere yapacağı yatırımlar için Macar hükümetinin finanse edeceği %50'lik oranda bir teşvik paketi aldı. Yatırım anlaşmasının resmi duyurusu Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ve Kaposvár'ın Budapeşte’deki meclis temsilcisi Attila Gelencsér tarafından yapıldı.

 

METYX Grubu'nun Yönetici Ortağı Uğur Üstünel düzenlenen basın toplantısında "Üretim tesisimizi genişletmek ve çalışan sayımızı artırmak için Macar Hükümeti'nden gelen bu önemli yatırım destek paketinden dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz. Büyüme planlarımızı gerçeğe dönüştürmek için HIPA ve diğer Macaristan devlet kurumlarıyla yakın işbirliği yapmayı umuyoruz. Macaristan'daki yerel ve merkezi hükümetin sağladığı bu olumlu destek, Kaposvar'daki tesisimizin üretim teknolojilerine ve altyapısına daha fazla yatırım yapmamız için büyük motivasyon sağladı." dedi.

 

Kaposvar'da üretime 2015 yılının Mayıs ayında 15 kişi ile başlayan METYX Macaristan, bugün dört üretim hattıyla 155 kişiye istihdam sağlıyor ve Avrupa çapında hizmet veriyor. 2018 yılında 3üretim hattı daha eklenerek yeni yatırımlarla METYX Macaristan'daki toplam yıllık kapasite, kit üretimiyle birlikte teknik kumaşlar için 3.000'den 8.000 tona yükselecek, çalışan sayısının da 2018 yılı sonuna kadar 200'e ulaşması öngörülüyor.

 

 

METYX Yönetici Ortağı Uğur Üstünel:

 "ABD, gelecekte daha da büyüyeceğini öngördüğümüz bazı kilit sektörler açısından oldukça çekici. Kuskusuz son derece rekabetçi bir pazar, ancak güçlü ürün ve hizmet yelpazemizle birlikte is

yaklaşımımızın ve deneyimimizin bize yeni işler getireceğine inanıyoruz. METYX için çok heyecan verici bir zaman. Üretime geçmeyi dört gözle bekliyoruz."

 

 ABD üretimin 2018 yılının üçüncü çeyreğinin sonuna doğru başlaması bekleniyor. Diğer taraftan METYX Grup, Kuzey Carolina'daki Gaston County Ekonomik Kalkınma Komisyonu ile üretim tesisi satın almak üzere bir anlaşma imzaladı. 30 dönümlük (12.000 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 120 000 m2) alanın ve binaların satın alınması için yatırım GERÇEKLEŞTİRDİ.  Üretim tesisi, Charlotte şehrinin yaklaşık 28 km batısında bulunan Ranton, Gaston County'de yer alıyor. Üretimin, 2018 yılının üçüncü çeyreğinin sonuna doğru başlaması bekleniyor. Bu satınalımın gerçekleşmesinde, üretim tesisinin ideal bir lokasyonda bulunmasının yanı sıra ilçe ve eyalet tarafından verilen destek ve teşvik büyük bir etken oldu.


 METYX, ABD'de 200 kişiye kadar istihdam sağlaması hedefliyor. Kuruluş, Kuzey Amerika kompozit sektörü için ilk başta satış, müşteri ilişkileri ve depolama birimleriyle beraber karbon ve elyaf kumaş üretimi üzerine yoğunlaşacak. Bir sonraki aşamada ise müşteri ihtiyaçları doğrultusunda kumaş ve core kit işleme hizmetleri verilecek. METYX, öncelikle ABD ve Kanada'daki rüzgâr enerjisi, marin, karayolu ve demiryolu taşımacılığı ve endüstriyel alanlarda faaliyet gösteren firmalarla iş birliği yapmayı planlıyor. 

METYX ABD'yi METYX'in Yönetici Ortağı Uğur Üstünel ile birlikte kuruluşun şu anki danışmanları, yerel iletişimi ve iş ağını da sağlayacak olan Christian Kissinger, Evren Aykol ve Stefan Kanburoğlu ile birlikte yönetecek.